Balsavimas Internetu

Stebina toks netikėtas balsavimo internetu idėjos prikėlimas. Viskas “labai faina”: žmogus neturintis laiko galės balsuot internetu, didesnis aktyvumas, mažiau korupcijos (!!!), mažiau papirkinėjimo (!?!?!). Publika džiaugiasi, gražu, modernu! O jūs bent suprantate kaip tai veikia? Kaip užtikrinsite, kad balsuojama slaptai ir rezultatai nekeičiami kažkieno naudai? Kur partijos pastatys savo stebėtojus ir kokiais būdais tie stebėtojai vertins rinkimų eigą?

Tradicinio “popierinio” balsavimo atveju:

  • Procesas paprastas ir suprantamas kiekvienam piliečiui.
  • Balsavimas apčiuopiamai slaptas – tu pats matai kur iš tavo rankų keliauja lapelis ir kaip jis patenka tarp kitų tokių pat, niekuo išskyrus kryžiuko kreivumu nesiskiriančių lapelių.
  • Jei abejoji rinkimų saugumu – bet kada gali prisijungti prie savo mėgstamos partijos ir pasisiūlyti būti rinkimų stebėtoju. Laisvų vietų tikrai netrūksta. Viskas paprasta ir aišku, savo akimis matai kaip viskas vyksta, kaip skaičiuojami balsai, praneši preliminarius rezultatus savo partijai ir t.t. Pats kartą tame dalyvavau ir pažįstu nemažai žmonių kurie tai daro beveik per kiekvienus rinkimus.
  • Visokių bandymų įtakoti tokius rinkimus pasitaiko (tikriausiai būna ir sėkmingų atvejų) – tačiau šansas, kad tos manipuliacijos visiškai pakeis rinkimų eigą yra nykstamai mažas. Ir jis gali būti dar mažesnis jei kiekvienas abejojantis dalyvaus tame pats.

Elektroninio balsavimo atveju:

  • Mes geriausiu atveju turėsime sistemos specifikaciją.
  • Tu, kaip pilietis, neturėsi jokių, nei teorinių nei praktinių galimybių patikrinti ar sistema atitinka specifikaciją.
  • Net jei ir turėtume viską – absoliuti dauguma Lietuvos “IT specialistų” nesugebėtų patikrinti net paprasčiausių dalykų.
  • Tu niekaip negalėsi įsitikinti, kad balsuoji slaptai ir kad kažkur nėra išsaugoma informacija apie tavo pasirinkimą.
  • Tu niekaip negalėsi įsitikinti, kad rinkimų rezultatai nebuvo pakeisti.
  • Yra tam tikrų galimybių padaryti gan gerą sistema žaidžiant su viešo-privataus rakto kriptografijos sistemomis. Tačiau šiuo atveju balsavimas tampa neslaptas (galima atsekti kas už ką balsavo). Ir tai prieštarauja konstitucijai.

Vis dar patinka? Nori patikėti savo balsą, teisę balsuoti slaptai ir Lietuvos ateitį debesiui kompiuterių, apie kuriuos nežinai nieko ir kažkokiai saujelei “IT specialistų”?

Daugiau informacijos kodėl balsavimas internetu (ir apskritai bet koks elektroninis balsavimas) nėra tinkamas Lietuvai: balsavimas.lt.

This entry was posted in bet kas and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.